×

TEKLİF FORMU

merdiven-basinclandirma-sistemleri
MERDİVEN BASINÇLANDIRMA SİSTEMİ

Merdiven basınçlandırma sistemleri, tüm işletmelerde yangın merdivenlerine duman girişini önlemesine yardımcı olur.

Merdiven basınçlandırma sistemleri, tüm işletmelerde yangın merdivenlerine duman girişinin önlenerek insan tahliyesinin dumansız bir ortamda sağlanması ile itfaiye görevlilerine yangına müdahale için uygun ulaşım yolu sağlanması amaçlanmaktadır. Kaçış merdivenlerinin basınçlandırılması sık uygulanan ve düşük maliyetli bir yöntemdir. Kaçış merdivenlerinin basınçlandırılması sık uygulanan ve düşük maliyetli bir yöntemdir. Bu sayede yangın sırasındaki dumanın kaçış merdivenine girişi engellenmektedir.

BASINÇLANDIRMANIN ETKİLİ OLABİLMESİ İÇİN

  • 1. Basınçlandırma sistemi çalıştığı zaman, bütün kapılar kapalı iken basınçlandırılan merdiven yuvası ile bina kullanım alanları arasındaki basınç farkının en az 50 Pa olması şarttır.
  • 2. Açık kapı durumu için basınç farkı en az 15 Pa olması gerekir.
  • 3. Yangına müdahale sırasında basınçlandırma sisteminin, açık bir kapıdan basınçlandırılmış alana duman girişini engelleyecek yeterlilikte hava hızını sağlayabilmesi gerekir. Hava hızı, birbirini takip eden iki katın kapılarının ve dışarı tahliye kapısının tam olarak açık olması hâli için sağlanır. Ortalama hız büyüklüğünün her bir kapının tam açık hali için en az 1 m/s olması gerekir.

TEKLİF İSTE

TOP