×

TEKLİF FORMU

otopark-havalandirma-sistemleri
OTOPARK HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ

Otopark Havalandırma Sistemleri, otoparklardaki egzoz dumanı ve karbonmonoksit gazının tahliyesini sağlayarak ortam havasını temizler.

Otopark Havalandırma sistemleri, günümüzde çok katlı kapalı otoparkların sayıları her geçen gün artması ile birlikte giderek önem kazanmaya başlamıştır. Genelde yoğun insan kalabalıklarının ziyaret ettiği, sinema, tiyatro, alışveriş merkezleri, havalimanları, otogarlar gibi komplekslerin bodrum ve zemin katlarında ya da yanı başlarındaki çok katlı yer altı otoparkları, şehir merkezlerindeki otopark ihtiyacına cevap vermeye çalışmaktadır. Bu gibi otoparklarda ziyaretçilerin yoğun olduklarında olası bir yangın ve acil durum kaçışlarında anında devreye girmesi gereken sistemlerin önemini arttırmaktadır. Duman kontrol sistemleri bu bağlamda otoparklardaki kalabalık kitlenin hayatını koruyacak önemli sistemlerden biridir.
Kapalı Otoparklar Günlük Çalışmalarda toplam otopark kapasitesinin 6 Hava Değişimini sağlamalıdır. Duman Tahliyesi için, acil durumda tek kat otopark hacminin 10 Hava Değişimi sağlanmalıdır. Bir havalandırma şaftındaki, toplam havalandırma yükü, iki eşdeğer fana %50 bölünmelidir. Fanlar minimum 300 C ve 2saat süre ile çalışabilir olmalıdır. Kanallı Sistemlerin, egzoz menfezlerinin 50%’si yüksek, (tavana yakın) seviyelerden, 50% ise alçak, (yere yakın)seviyelerden egzoz etmelidir. Taze Hava Kaynaklarına dikkat edilmelidir. Ortalama derecede doğal taze hava alışı oluşmuyorsa, fanlar yardımıyla taze hava sağlanmalıdır.

TEKLİF İSTE

TOP